25 lipca 2008, 01:01
jechalem pociagiem TLK
jechalem 6 godzin
jechalem 350 kilometrów
a w Warsie...
nie bylo makaronu
nie bylo nie było frytek
tylko żur
jechalem pociagiem TLK
jechalem 6 godzin
jechalem 350 kilometrów
a w Warsie...
nie bylo makaronu
nie bylo nie było frytek
tylko żur
Na terenie gminy znajduje się wiele pomników przyrody: utworzona przy drodze krajowej nr 6 aleja 9 dębów szypułkowych w wieku 150-200 lat o obwodzie pnia 2,5-5.8 m i wysokości 22 m, dąb szypułkowy o obwodzie 7 m i wys. 23 m w wieku ok. 200 lat, w okolicach Parsowa.
Znakiem rozpoznawczym, widniejącym na logo gminy jest ziemniak. Autorem pomnika tej gigantycznej bulwy jest Wiesław Adamski. Jest to prawdopodobnie największy pomnik ziemniaka na świecie. Sama bulwa liczy 3,95 m, ze stelażem – 9 m. Liczba 9 upamiętnia wyhodowane odmiany ziemniaka w ówczesnej Stacji Hodowli Roślin w Biesiekierzu.
W Polsce pod koniec marca 2004 w Krajowym Rejestrze Odmian figurowało 118 odmian, wśród których dominowały odmiany jadalne. Badaniem nowych odmian ziemniaka zajmuje się Instytut Ziemniaka, obecnie wchodzący w skład Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Odmiany ziemniaka dzieli się zazwyczaj ze względu na ich termin zbioru (np. średnio wczesne, średnio późne, późne):
Bardzo wczesne: Krasa, Irys, Gloria, Bard, Denar, Drop, Ruta, Berber, Lord, Irga. Wczesne: Nora, Kulik, Augusta, Gracja, Dorota, Vineta. Średnio wczesne: Ibis, Pirol, Żagiel, Satina, Triada, Kuba. Średnio późne: Bryza, Syrena, Zeus, Beata, Jasia, Moli. Późne: Ania, Bzura, Ślęza, Sonda, Medea.
Składniki:
- 1 i 1/2 kg ziemniaków,
- jajko,
- 1/3 szklanki mąki,
- 5 dag słoniny,
- cebula,
- sól.
Jak przyrządzić?
Ziemniaki zetrzeć na tarce o małych otworach. Wyłożyć je na gęste sito, odstawić na 10 minut, by sok ociekł do miski. Następnie dobrze odcisnąć, potem odlać ostrożnie płyn tak, by pozostawić osiadłą na dnie miski skrobię. Dodać ją do startych ziemniaków. Wbić jajko, wsypać kilka łyżek mąki, posolić. Jeżeli masa będzie za rzadka, dodać troszkę mąki.
Łyżeczką nabierać niewielkie porcje masy. W dłoniach zwilżonych wodą formować kulki wielkości orzecha włoskiego. Układać je na lekko oprószonej mąką deseczce. Kluski wrzucać na osolony wrzątek. Gotować 7 do 10 minut od wypłynięcia. Odcedzić na sicie.
Cebulę i słoninę drobno pokroić. Smażyć na patelni do zrumienienia. Pyzy polać cebulą ze skwarkami.
Sri Sathya Sai Baba
Zygmunt Broniarek
Harrison Ford
Kluski Śląskie
Ziemniaki obrać i ugotować. Przecisnąć przez praskę lub rozdusić. Do przeciśniętych, ugotowanych ziemniaków dodać mąke w proporcjach 3:1 (ziemniaki:mąka). Wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Z masy uformować małe kulki następnie zrobić palcem pojedyncze wgłębienie do środka kulki. Tak przygotowane kluski gotować w osolonej wodzie przez 5 min od czasu wypłynięcia na wierzch.
gdyby nie mąka
nie byłoby nic
gdyby nie mąka
nie możnaby żyć
mąką matko
dziękuję Ci
czy jest taka kluska...której ze względu na kolor nie wzielibyście do ust!?
najlepsze z kolorowych są czerwone...zielonych nie lubię bo są mdłe
te o kolorze buraków...są chyba z buraków
jednak najlepsze są tradycyjne o kolorze plaży...naszej polskiej
czekam na odzew kluskofilów
papatki
Dla pasjonatów...
pozycja obowiązkowa;)
kartofle czy ziemniak?
nigdy nie wiem
czy lepsza kluska
czy ziemniak
w restauracji rozterki
w restauracji ból
czy kluska
czy ziemniak
a jak kluska
to jaka
farfalle?
penne?
muszelka?
a jak ziemniak
irga?
purre?
frytki?
i wtedy nachodzi myśl
może ryż Piotrku, może ryż?
W Peru utworzono największy na świecie bank genów ziemniaka. Zdeponowano w nim ponad 10 tysięcy odmian tej rośliny
obraża nas wszystkich
obraża Polaków
śmiała się z Papieża
i głosowała na PO